Carrier 39HQ Airovision Klima Santrali

2.000 ve 125.000 m³/h debi aralığında 122 farklı kesitte üretilebilen 39HQ klima santralleri, patentli panel/profil tasarımı, yüksek mekanik dayanım ve ısıl performans özellikleri, tamamen düz santral tabanı, 60 mm standart sandviç panel kalınlığı ve sahip olduğu çok çeşitli opsiyon ve aksesuarları ile her türlü müşteri ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.

L1 Sızdırmazlık Seviyesi

Panel ve profillerin özel birleştirme yöntemi panellerin çok kez çıkarılıp takılmasına rağmen sızdırmazlık sınıfını korumaktadır. 60 mm izolasyonlu çift cidarlı panellerinin profillerle olan sıkı bağlantısı L1 sızdırmazlık seviyesini uzun yıllar korumaktadır.


Gövde

Alarko Carrier'ın ürettiği klima santrallerinin gövde yapısı profil ve panellerden oluşur. 1 mm kalınlığında boyalı galvanizli çelik profil sağlam bir iskelet yapısı sağlar. Gövde 60 mm kalınlığında çift cidarlı paneller, kapılar, gözetleme camları ve sökülebilir ara direkleri tutar. Gövde panel yapısı galvaniz plaka kalınlığı, malzemesi veya içine konan izolasyon malzemesi farklılığına göre birçok farklı şekilde sunulmaktadır. İç yüzey daima 0.80 mm kalınlığındadır. Standart gövde tasarımı GP080 iç ve dış cidar olarak 0.8 mm galvaniz panel ve arasında cam yününden oluşur.


Profil

İnsan vücudunda iskelet ne kadar önemli ise klima santrallerinde de profil o derece öneme sahiptir. Carrier 39HQ klima santrallerinde patentli 1 mm kalınlığında polyester toz boyalı galvanizli çelik profil yapısı kullanılmaktadır. Vida delikleri önceden tedarikçide açılmış ve daha sonra boyama yapılmıştır. Çinko kaplama yoğunluğu 225 gr/m² (Z225) Kenetli profil yapısı Avrupa'dan ithal edilmektedir. Tüm profillerin içi ve dışı boyalıdır.


Panel

• Galvanizli çelik (standart) (225 gr/m² (Z225) çinko yoğunluklu kaplama)

• Veya boyalı galvanizli çelik (225 gr/m² (Z225) çinko yoğunluklu kaplama)

• Veya paslanmaz çelik (304 veya 316) Dış Sac: 0.8 mm veya 1.25 mm

• Boyalı galvanizli çelik (standart) (225 gr/m² (Z225) çinko yoğunluklu kaplama)

• Veya çelik (304 veya 316) Boya Tipi: Pur-Pa (Polyurethane - Polyamide) toz boya. 500 saat tuzlu su testine dayanıklı

• Renk kodu RAL 7035


Isı Geri Kazanım

Isı geri kazanım sistemleri egzoz havasının enerjisini kullanarak taze havayı ön şartlandırmaya (taze havanın entalpisini yazın düşürerek kışın da arttırarak) yarayan sistemlerdir. Böylece ön şartlandırılan hava istenen üfleme sıcaklığı için daha az ısıtma/soğutma ihtiyaç duyacak ve enerji kazanımı sağlanmış olacaktır.

Isı geri kazanım tipinin seçilmesinde ilk yatırım maliyeti, uygulama tipi, sızdırmazlık, verim, basınç düşümü, iç ve dış havanın şartları, taze hava oranı gibi çok çeşitli parametreler vardır. Klima santrallerindeki ısı geri kazanım sistemleri 4 farklı sınıfa ayrılmaktadır.

• Tamburlu

• Plakalı

• Bataryalı

• Isı Borulu

Tamburlu Tip Isı Geri Kazanım Sistemleri

Tamburlu Tip Isı Geri Kazanım da ısı geri kazanım tamburunun ısı transfer yüzeyine göre üçe ayrılmaktadır.

• Yoğuşmalı

• Entalpik

• Soğutmalı


Batarya

İklimlendirme sistemlerinde havayı ısıtmak, soğutmak ve/veya nemini almak için kullanılan ısı değiştiriciler genellikle kanatlı borulu türdendirler ve batarya olarak adlandırılırlar. Kanatlı boruların dışından akan şartlandırılacak hava kanat yüzeyi ile temas eder. Boruların içinden ise ısıtıcı veya soğutucu bir akışkan dolaşır. Bataryalar sıcak su bataryası, soğuk su bataryası, DX batarya ve buhar bataryası olabilir.

Alarko Carrier olarak üretmiş olduğumuz klima santralleri ve rooftop cihazlarındaki sulu ve DX bataryaları fabrikamızdaki kendi batarya atölyemizde üretmekteyiz. Bunun yanında diğer batarya üreticilerinden de iş bazında batarya tedarik edilebilmektedir. Üretilen tüm sulu ve DX bataryalar fabrikadaki su havuzunda basınçlı hava testine tabi tutulmaktadır. Batarya ve kollektör tipine göre test ve işletme basınçları tabloda verilmiştir.


Kontrol

Hastaneler, alışveriş merkezleri, oteller, eğitim kurumları, endüstriyel tesisler, iş merkezleri, bankalar, kamu kurumları, kültür merkezleri, tiyatrolar, havaalanları vb. gibi kalabalık alanlarda ihtiyaç duyulan hava kalitesi ve yaşam kalitesini arttırmak adına kullanılan klima santrallerinin uzaktan yönetimine imkan sunan otomatik kontrol sistemi de klima santrallerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Bu sayede cihazın komponentlerine yönelik konumlandırma ve anahtarlama, otomatik ya da manuel çalışır yapmak mümkünken; komponent arızalı bilgisi, çalışma bilgisi, kirlilik bilgisi, donma bilgisi gibi bilgileri almak da mümkündür.

Ayrıca kullanılan ölçüm ekipmanları ile sıcaklık ve nem, hava kalitesi gibi ölçümleri tek kontrolcü üzerinde görmeyi mümkün kılmaktadır.

SCADA için gerekli olan DDC Pano, Alarko Carrier güvencesiyle; çevre dostu, güvenli, hafif, kolay bakımı yapılabilir, yüksek kaliteli ve garantili olarak Automated Logic PLC kartları ile her bir projeye özel yaptırılmaktadır. 39HQ Klima Santrallerinde bir Carrier markası olan Automated Logic ürünleri kullanılmaktadır.

Müşteriye sadece enerji beslemesini bırakarak plug & play çalıştırma imkanı. Otomatik kontrol ekipmanları temini, montajı ve testleri ile otomasyon yazılımı ve testleri fabrikada tamamlanmış. Klima santralleri üzerinde MCC-DDC panosu temini, montajı ve uç bağlantılarıyla birlikte güç ve kumanda kablo temini, montajı, kablo spiralleri temini, montajı yine fabrikada tamamlanmış. Klima santrali modülleri arasında kullanılan özel konnektörler ile kolay montaj sağlayan, kullanılan etiketler ile müşteriyi kullanım ve bakım konusunda doğru şekilde yönlendirip hata yapma olasılığını ortadan kaldıran yapı. Kontrol Opsiyonları: Debi Kontrolü, Sıcaklık Kontrolü, Nem Kontrolü, Fark Basınç Ölçümü ve Acil-Stop.


 

39HQ Hijyenik klima santrali uluslararası akreditasyon kuruluşu TUV Sud tarafından sertifikalandırılmıştır. Bu santraller sağlık sektöründeki projelerde kullanılırken, birinci sınıf sağlık standartlarındaki yüksek iç hava kalitesi gereksinimlerini sağlamaktadır. 39HQ Hijyenik klima santrali, EN1886 standardının yanında EN13053, DIN1964 ve VDI6022 standartlarının da gerekliliklerini sağlamaktadır.